Uzmanību! Mūsu bibliotēkā ir jaunas grāmatas!
Bernārs Sesbuē „Marija ticības gaismā”
Katrīna no Sjēnas DERTELMANE MARIJA MAGDALĒNA, OP, LORUMS MEINOLFS, OP
Dzīve bez robežām VUJAČIČS NIKS
Karmela Avots. Terēzes no Avilas. Pilnības ceļš
Māte Terēze. Nāc, esi mana Gaisma
Dzīve. Svētā Avilas Terēze
Bernārs Sesbuē „Marija ticības gaismā”
Lai palīdzētu izkopt izpratni par Dievmātes godināšanu Latvijā, Rīgas Augstākais reliģijas zinātņu institūts lasītājiem piedāvā jezuītu tēva Bernāra Sesbuē grāmatu „Marija ticības gaismā”. Grāmatas autors ir Sevras centra dogmatikas profesors, ekumenisma speciālists un padomdevējs Vatikāna Kristiešu vienotības veicināšanas sekretariātā. Šis darbs mums liek no jauna pārdomāt Marijas nozīmi kristietībā un meklēt atbildi uz jautājumu par to, kāds ir Marijas godināšanas pamatojums. Tajā tiek atklāta polemika un aizspriedumi, kas radušies no pārspīlējumiem un pārpratumiem Marijas godināšanā. Bernārs Sesbuē skaidro jauno doktrinālo situāciju, kas izveidojusies pēc Vatikāna II koncila, un atklāj Marijas nozīmi Kristus un Baznīcas noslēpuma gaismā. Tāpat viņš aplūko ar Marijas teoloģiju saistītos jautājumus kristiešu ekumeniskā dialoga perspektīvā, analizējot 1997. gadā tapušo Dombas grupas dokumentu par Jaunavu Mariju. Kā grāmatas ievadvārdos raksta priesteris Andris Marija Jerumanis: „Šī grāmata mums liks saprast, ka Marijas nozīme kristietībā nav otršķirīgs jautājums, ko var atstāt novārtā savstarpējas tuvināšanās procesā starp konfesijām. Tā mums var palīdzēt labāk izprast Marijas lomu liturģiskajā dzīvē un kristīgās tautas dievbijībā.”
Bernāra Sesbuē darba „Marija ticības gaismā” izdevumu latviešu valodā sagatavojuši:
Tulkotāja: Kristīne Ķirule
Literārā redaktore: Aija Balode
Teoloģiskais konsultants un ievada autors: priesteris Andris Marija Jerumanis, Dr. theol.
Makets un noformējums: Arturs Hansons
Katrīna no Sjēnas
DERTELMANE MARIJA MAGDALĒNA, OP, LORUMS MEINOLFS, OP
Saistībā ar Sprediķotāju ordeņa 800 gadu jubileju latviešu lasītājam ir iespēja iepazīties ar svēto Katrīnu no Sjēnas (1347–1380), izcilu dominikāņu ordeņa meitu, kuras dzīve un mācība ietekmējusi ne tikai šā ordeņa attīstību, bet atstājusi arī neizdzēšamas pēdas Baznīcā un Eiropas kultūrā. Viņa tiek uzskatīta par vienu no izcilākajām mistiķēm un garīgajām skolotājām Baznīcas vēsturē.
No vācu valodas tulkojusi Anda Purmalniece.
Dzīve bez robežām
VUJAČIČS NIKS
Kāda būtu tava dzīve, ja viss būtu iespējams? Niks Vujačičs (1982) ir piedzimis bez rokām un kājām, bet viņš ir uzveicis savu invaliditāti un dzīvo neatkarīgu, bagātu, piepildītu un neiedomājami labu" dzīvi, būdams paraugs ikvienam, kas meklē patiesu laimi.
No angļu valodas tulkojis Raimonds Tauriņš.
Māksliniece Laura Feldberga.
Karmela Avots. Terēzes no Avilas. Pilnības ceļš
Avilas Terēze ir lūgšanas skolotāja. Lūgšana ir visas kristīgās dzīves neizsīkstošs avots, ceļš uz sirds atjaunotni. „Dievs ir jāatceras vēl biežāk, neka mēs elpojam”, teicis svētais Gregors no Nazjanzas. Taču lūgšanas ceļš nav iespējams bez lūgšanas skolotāja, garīgas skolas un bez gatavības lūgšanu atklāt un ļaut tai sevi pārveidot. „Jo vairāk mēs apzināmies Viņu, ar kuru sarunājamies, jo auglīgāka ir mūsu lūgšana,” teikusi svēta Terēze.
Lasītajiem tiek piedāvāts pirmais Avilas Terēzes darbs latviešu valodā. Lai ari svētā dzīvoja un rakstīja pirms vairāk nekā 500 gadiem, viņas atstātais mantojums ari šodien ir palicis tikpat jauns un nozīmīgs, saglabājot savu vērtību un aktualitāti. Terēzes darbi Dvēseles pils, Dzīve un Pilnības ceļš tiek uzskatīti par garīgās teoloģijas šedevriem, tiem vienmēr būs paliekoša, īpaša vieta garīgās literatūras pasaulē.
Priesteris Andris Kravalis
Virsrakstu “Pilnības ceļš” izdomāja pati autore, lai gan no sākuma viņa to sauca par Grāmatiņu vai par Tēvs mūsu, vai pat piedēvēja tai vēl vispārīgāku nosaukumu – Atziņas un padomi.
Runājot par lūgšanu, Terēze mums nestāsta par to, kas tajā ir otršķirīgs, – par apkārtējo vidi, ķermeņa stāvokli utt. Viņa runā par būtisko, par to, ko cilvēkam nozīmē atrasties dievišķā noslēpuma priekšā. Cilvēks ir sadraudzības un atvērtības noslēpums, un tas ir tāpēc, ka viņš spēj atvērties beznosacījumu mīlestībai, un šī iemesla dēļ viņam ir jāatraisās no jebkādas pieķeršanās, pat no sava personīgā “es”.
Pirmās “Pilnības ceļa” nodaļas ir plaši pazīstamas, jo tajās, pēc tam, kad ir izstāstījusi, kāpēc bija vajadzīga šāda veida klostera dzīves reforma, Terēze runā par to, kā mums citam cits jāmīl, kā jāatraisās no radītām lietām un jāiemanto pazemība.
“Pilnības ceļa” otrā daļa ir svētās Terēzes komentārs “Tēvs mūsu” lūgšanai – tajā viņa skaidro lūgšanas dzīvi, sākot no meditācijas līdz tās pēdējai pakāpei, kas ir kontemplācija, kurā ikviens var piedzīvot to, kā Dievs nesavtīgi un ar mīlestību ienāk cilvēka dzīvē.
Nodaļu epigrāfos lasītājs var atrast kompaktu katras nodaļas satura izklāstu.
Domāju, šie ievadvārdi ir pietiekami, lai ikvienu ievadītu Terēzes grāmatas aizrautīgā lasīšanā.
Tēvs Fransisko Brandle OCD (Francisco Brāndle OCD) Avilā, Sv. Terēzes karmelītu tēvu klosterī
Māte Terēze. Nāc, esi mana Gaisma
Redaktors un komentāru autors Braiens Kolodijčuks MC
Šī ir grāmata, kura 2007. gadā, kad tā tika izdota angļu valodā, uzreiz kļuva par pasaules sensāciju. Turklāt katra publikas daļa toreiz noreaģēja atšķirīgi. Laicīgā prese tūlīt pēc grāmatas iznākšanas rakstīja: „Māte Terēze patiesībā neticēja Dievam," - savukārt Baznīcas aprindām pilnīgs jaunums bija tas, ka arī māte Terēze savā garīgajā ceļā piedzīvoja to, ar ko savā ceļā sastapušies virkne citu svēto.
Izrādās, viņa gadiem ilgi savā dvēselē pārdzīvoja dvēseles nakti - parādību, ko apraksta arī tādi garīgās literatūras klasiķi un svētie kā Avilas Terēze un Jānis no Krusta. Ir gan arī kāda atšķirība - māte Terēze ar šo savas dvēseles tumsu sastapās daudz ilgāk - praktiski visu savas misijas laiku - un tieši šī tumsa acīmredzot arī bija mātes Terēzes īpašā dvēseles samaksa par panākumiem, kurus guva un joprojām gūst viņas misija visā pasaulē. Grāmatā lielā mērā ir atminēts viņas izcilo panākumu noslēpums.
Aizraujoša iekšējās dzīves autobiogrāfija, kas uzrunā ikvienu lasītā.
Dzīve. Svētā Avilas Terēze
Atkārtoti izdots Avilas Terēzes fundamentālais darbs „Dzīve”.
Grāmata ir viens no pirmajiem svētās sacerējumiem. „Dzīve” ir visapjomīgākais Terēzes darbs, kuru rakstot viņa atklājas kā talantīga rakstniece, jo runa ir par dziļu, aizraujošu sacerējumu, kas vēsta par viņas dvēselei piešķirto atklāsmi, un tāpēc svētā pati sacerējumu saukusi „Mana dvēsele”.
Svētā Terēze grāmatas lappusēs sistemātiski atklāj savas personības izaugsmi, tāpēc literatūras kritiķi darbu mēdz dēvēt par vispersoniskāko liecību Spānijas literatūras vēsturē. Tomēr Terēze neraksta tikai autobiogrāfiju, bet pirmkārt atklāj savas dvēseles pestīšanas stāstu, to, kā notikusi viņas tikšanās ar Dievu, kā Dievs ir paņēmis viņas dzīves vadības grožus savās rokās un kā viņu ir maz pamazām pārveidojis par to izcilo svēto un garīgās dzīves skolotāju, kādu mēs Avilas Terēzi pazīstam šodien.
„Avilas Terēze man pirmkārt asociējas ar milzīgu garīgās dzīves pieredzi, ko viņa vēlas nodot tālāk pēc iespējas daudziem. Terēze ir Karmela dzīves atjaunotāja, taču viņas mācība ir universāla, tāpēc nav nejauši, ka Pētera bazilikā Romā netālu no ieejas atrodam grandiozu viņas statuju ar uzrakstu Mater spiritualis. Nav nejauši arī tas, ka Terēzes no Jēzus ceļš krustojies ar svētā Jāņa no Krusta gājumu un ka mazā Terēze no Bērna Jēzus tik daudz guvusi un paņēmusi no abiem, palīdzot mums vienkāršākā valodā iztulkot šīs garīgās dzīves dziļumus un augstumus.
Avilas Terēze man saistās arī ar māti un draudzeni, kas māca lūgšanā apgūt „attiecību mākslu”: ar Dievu un ar cilvēkiem. Bet pāri visam viņa mūs aicina nelikt šķēršļus Dieva žēlastībai un nekad neapstāties garīgajā ceļā...”
Baiba Brūdere
Karmela Ekleziālās kustības vadītāja Latvijā