1. Atkārtot, kas ir Gavēnis, un kāpēc tas ir nepieciešams
Lielais Gavēnis ir laiks, kurā ticīgie gatavojas Lieldienu svētkiem. Tās ir 40 dienas, kad ticīgie īpašā veidā ir aicināti veltīt laiku un pūles gandarīšanai par saviem grēkiem un garīgiem vingrinājumiem.
Ir vajadzīgs kvalitatīvs laiks, lai cilvēks atgrieztos un savu sirdi pilnībā pievērstu Dievam, lai atjaunotu attiecības ar Viņu. Tas ir nepārtraukts uzdevums visai Baznīcai, visas cilvēka dzīves laikā. Tā ir iespēja padziļināt savu garīgo dzīvi, no jauna koncentrējoties uz to ceļu, kas mūs ved atpakaļ pie Dieva. Tas ir atgriešanās process, kas izpaužas attieksmes maiņā pret sevi pašu, pret Dievu un pret līdzcilvēkiem. Ar askēzes un gandarīšanas palīdzību ticīgais sāk valdīt par saviem instinktiem un iegūst sirds brīvību.
Pats Kungs Jēzus ir praktizējis 40 dienu gavēni, un uz to aicina arī mūs.
2. Lūgt Svētajam Garam gaismu
Gavēni būtu labi sākt ar labu grēksūdzi, bet ir jāapzinās, ka bez Dieva Svētā Gara palīdzības cilvēks nespēj nonākt pie atziņas, ka viņš ir grēcinieks. Bez Viņa palīdzības cilvēks nespēj mīlēt Dievu un mainīt sevi. Tāpēc ir jālūdz Svētā Gara gaisma, lai Dievs parāda mums patiesību par mums pašiem, lai mēs ieraugām to, kas mūsos ir nesakārtots un grēcīgs, lai pie tā mēs varētu sākt strādāt.
3. Izmeklēt sirdsapziņu
Tikai tad, kad ir lūgta Svētā Gara gaisma mēs varam sākt izmeklēt sirdsapziņu, pārdomājot, kas mūsu dzīvē ir jālabo, un par ko ir jāgandara. Svētais Gars pats vadīs mūsu pārdomas, īpašu uzmanību pievēršot lielākajiem grēkiem un netikumiem, pie kuriem vispirms mums būs jāsāk strādāt.
4. Lūgt Dievam palīdzību
Uzticēt Jēzum lietas, kas ir nākušas gaismā sirdsapziņas izmeklēšanas laikā, un lūgt Viņam palīdzību. Jautāt Jēzum, kādā veidā Viņš vēlas, lai mēs pavadām šo gavēni.
5. Izdarīt apņemšanos
Šajā gandares laikā Baznīca mūsu aicina izmantot tos gandarīšanas veidus, kurus ticīgie ir praktizējuši visos laikos – gavēni, lūgšanu un žēlsirdības darbus. Svarīgi ir konkretizēt gavēņa apņemšanos, saistot to ar lietām, kas palīdzētu mums atstāt konkrētus mūsu grēkus un netikumus.
Gavēnis
Praktizējot gavēni, mums ir jāatsakās no tā, kas mums traucē mūsu attiecībās ar Dievu. Pirmkārt jau no grēka, kas ir vislielākais ļaunums. Gavēt nenozīmē tikai no kaut kā atteikties, bet arī sākt praktizēt kādu lietu, kas palīdz mūsu attiecībās ar Dievu un kas no mums prasa īstu upuri, tādā veidā atbildot Dievam ar pretmīlestību, Kurš aiz mīlestības pret mums ir upurējis Savu Dēlu.
Daži piemēri:
- atteikties no kāda iemīļota ēdiena;
- atteikties no izklaidēm;
- atteikties no ilgstoša laika pavadīšanas pie datora vai mobilā telefona;
- sākt cītīgāk mācīties;
- sākt sevi vairāk disciplinēt;
- sākt darīt to, kas līdz šim bija atstāts novārtā, un kas prasa lielu piespiešanos;
- u.c.
Lūgšana
Katras patiesas lūgšanas pamatā ir draudzība ar Dievu. Praktizējot dažādus lūgšanu veidus, garīgos vingrinājumus un prakses, tam ir jāpadziļina un jāstiprina mūsu attiecības ar Dievu.
Daži piemēri:
- biežāka sakramentu pieņemšana (īpaši Grēksūdzes un Vissvētākā Altāra sakramenta);
- ikdienas lūgšanas;
- Svēto Rakstu lasīšana;
- garīgu grāmatu lasīšana;
- došanās uz mūsu draudzes pieaugušo katehēzi;
- u.c.
Žēlsirdības darbi
Darbi, kurus mēs aiz mīlestības esam aicināti veikt, mūsu tuvākā miesas un gara vajadzībās, tādā veidā izpildot Dieva doto mīlestības bausli.
Daži piemēri:
- veltīt laiku tiem, kas ir vientuļi (īpaši mūsu tuviniekiem, ģimenes locekļiem);
- sakārtot nesakārtotās attiecības (starp ģimenes locekļiem, darba kolēģiem, paziņām);
- ziedot mūsu draudzes Zupas virtuvei;
- iedot kādu dāvanu nabagiem (tā ir viena no galvenajām tuvākmīlestības liecībām);
- u.c.
Pr. Juris Skutels